Як підготувати будинок до зими

Зміст статті:

Як підготувати будинок до зими: детальний гайд + поради для економії

Про підготовку будинку до зими варто подбати ще влітку чи на початку осені. Як має проводитись підготовка до опалювального сезону, що входить у неї та з чого варто почати? Перш за все, з метою енергозбереження взимку необхідно провести ревізію самої будівлі, оцінити якість тепло- та гідроізоляції, виявити їх пошкодження, слабкі місця, попередити витоки тепла з приміщення, протічки, намокання теплоізоляційних матеріалів. Якщо досі не було виконане утеплення будинку, саме час подбати про нього. Друга важлива складова – це перевірка систем опалення, комунікацій та обладнання.

Перевірка та обслуговування системи опалення

У багатоквартирних будинках з централізованим теплопостачанням перевірку опалення перед зимою здійснюють комунальні служби, кінцевий споживач може лише перевірити цілісність труб та радіаторів у власній квартирі. На об’єктах з автономною системою опалення власникам необхідно перевірити усі складові системи:

  • котел і радіатори;
  • труби, фітинги та запірну арматуру, усі з’єднання елементів контуру, насоси, клапани, елементи системи контролю та управління;
  • розширювальний бак;
  • тиск у системі.

Підготовка системи опалення до опалювального сезону починається з візуального огляду, пошуку механічних пошкоджень, порушень цілісності труб і резервуарів, а також перевірки надійності кріплення котла та стану запірно-регулюючої арматури. Крани можуть закиснути, заіржавіти, прикипіти, клапани – засмітитися. Відкрутити кран може допомогти прогрівання будівельним феном, постукування молотком, розчинник іржі. Клапан для відводу повітря можна зняти та витримати у розчині лимонної кислоти.

Опалювальні котли: види, вибір, обслуговування

Якщо проводиться зимова підготовка будинку, який ще не має системи опалення, потрібно спроектувати та змонтувати систему, обрати котел. Це задача для професіоналів, вони ж порадять, як вибрати котел для опалення відповідної потужності, розкажуть про переваги різних типів. Як перевірити котел перед опалювальним сезоном і підготувати його до використання, залежить від його виду:

  • газовий котел має обслуговувати спеціаліст з ліцензією на перевірку газового обладнання. Обслуговування складається з чистки теплообмінника та повітроводу, перевірки роботи насосу та клапанів, перевірки тиску. Рекомендована заміна ущільнювачів;
  • в електричному котлі необхідно оглянути нагрівальні елементи (попередньо обов’язково відключити живлення!). ТЕНи зазвичай демонтуються та замочуються у спеціальному засобі для розчинення відкладень. Якщо на контактах є сліди підгоряння, корозії чи окислення, їх необхідно зачистити. Справність ТЕНів та датчиків перевіряється мультиметром. Також потрібна чистка або заміна фільтрів, щоб дістатись до них, необхідно від’єднати трубу зворотної подачі;
  • у твердопаливному котлі механічним способом, за допомогою жорсткої щітки, чистяться зольник, топка та канали для відводу газів. Перше розпалювання такого котла проводиться на максимальній потужності, необхідно забезпечити провітрювання.

У будинках з газовим чи твердопаливним котлом також обов’язково перевіряються димові канали, тяга, проводиться чистка димоходів. Якщо до складу системи опалення входить електричне обладнання, що працює від мережі, також необхідна перевірка електропроводки та контактів.

Радіатори: чистка, промивання, налаштування

Радіатор опалення необхідно оглянути, переконатись, що його герметичність не порушена. Особливу увагу приділяйте ділянкам з корозією та місцям з’єднань з трубами, фітингами – тут можуть утворитись протічки. Ззовні радиатор варто ретельно очистити від пилу, бруду за допомогою м’якої щітки, пилососу з вузьким соплом. Така чистка допоможе підвищити тепловіддачу радіатора та уникнути загострень алергічних захворювань після його включення. Для промивки радіаторів зсередини, видалення відкладень краще викликати спеціалістів, що мають професійне обладнання та безпечні хімічні засоби для різних видів радіаторів (чавунних, сталевих, алюмінієвих, металічних). Для самостійної промивки потрібно мати насос та придбати спеціальний розчин:

  • відкрутити крани та спустити воду з системи;
  • за допомогою насосу прогнати по радіатору суміш для розчинення відкладень;
  • промити чистою водою, закрити крани.

Видалення повітря з системи: інструкція

Повітряні пробки у системи водяного опалення значно знижують ефективність її експлуатації, якщо система не оснащена автоматичним відвідником повітря, видаляти його доведеться вручну. Якщо система обладнана краном Маєвського, необхідно:

  • підставити під радіатор ємність для збору води, підготувати ганчірку;
  • відкрутити кран проти годинникової стрілки до появи шипіння;
  • спускати воду, доки не потече вода без бульбашок;
  • закрити кран, прибрати ємність з водою, витерти підлогу.

На момент видалення повітря котел та насос мають бути вимкнутими!

В автономних системах з циркуляційним насосом попередньо необхідно ввімкнути його на максимальну швидкість та залишити на 10-15 хвилин, щоб турбулентний потік витіснив повітря до пристроїв, через які воно виводиться. Якщо необхідно видалити значний об’єм повітря, систему при відключеному котлі повільно наповнюють водою, промивають, повітря випускається через автоматичні пристрої чи крани Маєвського.

Енергоефективність: як зменшити витрати на опалення

Підготовка до опалювального сезону буде неповною, якщо не подбати про зменшення тепловтрат шляхом утеплення стін, даху, підлоги, а також про герметизацію віконних та дверних прорізів.

Утеплення стін будинку

Які матеріали використовувати для утеплення, залежить від того, здійснюється воно зі сторони фасаду чи зсередини, від матеріалу та товщини стін. Краще проконсультуватись з професіоналами. Фасад можливо утеплити плитами з пінопласту чи екструзійного пінополістиролу, мінеральною ватою, готовими термопанелями з кількох шарів (у цьому випадку не потрібно наносити фінішний шар штукатурки чи монтувати вентильований фасад з сайдингу, плит). Чудовий ефект забезпечує теплоізоляція, що напилюється, але для неї потрібне спеціально обладнання. Не забудьте про вологозахист утеплювача та монтаж вітробар’єру. Зсередини можна використовувати тільки екологічні паропроникні матеріали, наприклад, мінеральну вату, потім виконати обшивку з гіпсокартону чи ОСП.

Утеплення вікон і дверей

Ущільнювачі для вікон та дверей допоможуть уникнути витоку тепла та припливу холодного повітря через щілини. Ущільнювач для дверей має форму стрічки, зазвичай на самоклеючій основі, кріпиться по периметру дверної коробки. Замислюватись про те, як утеплити пластикові вікна, зазвичай не доводиться, але з часом заводський ущільнювач може руйнуватись та потребує заміни. Мешканцям багатоповерхівок варто подумати, як утеплити балкон. Можливо нижню частину утеплити за допомогою пінопласту чи мінвати, зверху використати системи скління у ПВХ чи теплому алюмінієвому профілі. Інший варіант – встановити суцільні металопластикові конструкції.

Ефективне використання тепла: поради та рекомендації

Ще кілька порад як зберегти тепло в будинку та зменшити витрати на опалення:

  • якщо у квартирі досі старі вікна, замініть їх на металопластикові з двокамерними склопакетами, багатокамерним профілем, покращеними енергозберігаючими характеристиками;
  • якщо у вас автономна система опалення, використовуйте автоматику для регулювання потужності;
  • традиційні електричні обігрівачі варто замінити або доповнити інверторним кондиціонером (тепловим насосом);
  • встановіть у фасадну стіну рекуператор, він забезпечить провітрювання без втрат тепла.

Підготовка багатоквартирного будинку до опалювального сезону

Про підготовку багатоквартирних будинків дбає управлінська компанія та комунальні служби. Зокрема, підготовка будинку до опалювального сезону включає проведення ревізії, профілактичного обслуговування, за потреби – ремонту усіх ланок системи опалення (котельні, труб, радіаторів кінцевих споживачів). Якщо ви самостійно виявите протічки, порушення герметичності, або ще минулого сезону зіткнулися з тим, що батареї погано гріли, заздалегідь повідомляйте про це уповноважені органи та забезпечте доступ спеціалістів до квартири.

Також складовою підготовки може бути капітальний ремонт будинку з утепленням усіх елементів, але його зазвичай починають ще навесні чи влітку.

Типові помилки при підготовці до опалювального сезону

Управлінські компанії зазвичай припускаються таких помилок:

  • зосереджуються на системі опалення будинку, але забувають про електромережі, вентиляційні системи, підготовку водопостачання до зими;
  • проводять перевірку та підготовку інженерних систем, але не вживають заходів для енергозбереження (утеплення фасаду, горищ та підвальних помешкань, заміна вікон, дверей тощо);
  • не попереджають про проведення профілактичних робіт і не роз’яснюють, яка підготовка до них необхідна з боку мешканців, не роз’яснюють мешканцям їх права та обов’язки;
  • порушують графіки та послідовність проведення підготовчих заходів. Зокрема, перед гідравлічними випробуваннями обов’язково має проводитись промивка внутрішньобудинкової системи опалення, якою часто нехтують.

Підготовка до опалювального сезону 2024 у дбайливих господарів вже почалась, не варто відкладати її на останній момент.

40000, Україна, Сумська, Суми, вулиця Ярослава Мудрого, 9
Телефон: +38(050) 307 91 29