Чим і як правильно обробляти дерев'яні поверхні на вулиці?
Натуральна деревина – популярний матеріал для виготовлення вуличних, садових меблів та інших конструкцій, які використовуються просто неба – парканів, навісів-пергол, альтанок, елементів тераси. Але цей матеріал чутливий до атмосферних впливів, високої вологості та перепадів температур, біоуражень (цвілі, грибка, жуків-точильників), схильний до гниття, боїться вогню. Без захисної обробки деревина швидко руйнується і втрачає зовнішню привабливість. Захисна обробка та фарбування дерева на вулиці дозволяє значно подовжити термін служби дерев'яних конструкцій.
Підготовка дерев'яної поверхні до захисно-декоративної обробки
Правильна підготовка дерева до фарбування – не менш важливий етап, ніж власно фарбування або лакування. Складові підготовки залежать від стану дерев'яної конструкції:
- якщо конструкція вже давно експлуатується, необхідно очистити поверхню від пилу, забруднень, залишків старої фарби;
- якщо дерево піддалося поверхневому біоураженню, змінило колір під дією грибка (посиніло, набуло сірого або жовтого відтінку), необхідно використовувати відбілювач для деревини, який допоможе очистити поверхню від бруду та цвілі, продезінфікувати деревину, відновити колір і структуру;
- при наявності тріщин виконується ремонт із застосуванням шпаклівки для дерева;
- після шпаклювання тріщин, а також при вираженій шорсткості деревини її необхідно відшліфувати наждачним папером;
- останній етап підготовки до фарбування, обов'язковий як для конструкцій, які давно експлуатуються, так і для нових – нанесення ґрунтовки.
Вибір покриття для деревини
Лакофарбові матеріали для обробки дерева поділяються на кілька видів, існують різні суміші для зовнішніх і внутрішніх робіт, а також універсальні. Для тераси, паркану, дерев'яних вуличних меблів потрібна фарба для дерева зовнішня. Але що саме вибрати – фарбу, лак, лазур, масло? Чи потрібно використовувати антисептик для дерева перед фарбуванням і чи може він замінити фарбу? Познайомимося з основними різновидами ЛФМ для деревини.
Антисептики та ґрунтовки
Ґрунтовки – це сумші, які використовують для підготовки різних поверхонь до фарбування, обробки. Їх основне призначення – поліпшити адгезію лакофарбового матеріалу до поверхні, а ґрунтовка для дерева ще й забезпечує захист від біоуражень, оскільки містить антисептичні компоненти.
Лаки та фарби виконують декоративну функцію та забезпечують поверхневий захист, з часом стираються, відшаровуються. Тому перед фарбуванням зазвичай застосовується просочення для дерева, яке проникає вглиб волокон і забезпечує тривалий захист. Головний компонент таких просочень – антисептик, який забезпечує захист від гниття, синяви, цвілі, грибків, комах-шкідників. Зазвичай антисептики наносяться як базовий шар під декоративне лакофарбове покриття. Але якщо основним завданням є захист деревини від погодних впливів і біоуражень без зміни зовнішнього вигляду, можна використовувати невимивний консервуючий антисептик, який не вимагає нанесення ЛФМ зверху.
Покривні фарби
Коли постає питання, чим пофарбувати паркан, садові меблі, найчастіше вибирають декоративну фарбу для дерев'яних поверхонь. Для зовнішніх робіт підходить алкідна емаль і акрилова емаль. Ці фарби прості в нанесенні та відрізняються хорошою адгезією, дозволяють пофарбувати дерево в різні кольори. Основний мінус покривних фарб у тому, що вони приховують природний малюнок і структуру натуральної деревини. Алкідні та акрилові емалі мають свої сильні та слабкі сторони:
- алкідні емалі формують стійкий до пошкоджень захисний шар через пару днів після фарбування та забезпечують захист дерев'яних поверхонь протягом 4-7 років, після чого потребують оновлення, оскільки вигоряють і руйнуються під дією ультрафіолету, при контакті з повітрям;
- акрилове покриття стійкіше, служить 8-20 років, але остаточне формування захисної плівки займає близько місяця з того моменту, як було виконано фарбування садових меблів, паркану, дерев'яних наличників і інших елементів акриловою емаллю. Протягом цього часу поверхні необхідно оберігати від механічних пошкоджень;
- алкідні фарби більш токсичні, а акрилові практично не мають різкого запаху, але для зовнішніх робіт це не має принципового значення.
Лаки
Лак, на відміну від покривних фарб, створює прозоре покриття та підкреслює природну текстуру дерева. Лак може бути безбарвним або містити пігменти, які відповідають кольорам різних порід натуральної деревини, надає глянсовий, шовковисто-глянсовий блиск або дозволяє створити напівматову, матову текстуру. Експлуатаційні характеристики покриття залежать від того, на якій основі виготовлений лак для дерева вуличний:
- акриловий – висихає за 12 годин, добре лягає без утворення патьоків і крапель, не розтріскується з плином часу, стійкий до атмосферних впливів і ультрафіолету, але відрізняється помірною зносостійкістю;
- алкідний – відрізняється більш тривалим часом висихання (24 години), забезпечує поліпшений захист в умовах високої вологості, стійкий до впливу миючих засобів, індустріальних олив, механічних пошкоджень, але може жовкнути та розтріскуватися під впливом прямих сонячних променів;
- так званий яхтовий, поліуретановий або уретан-алкідний лак сохне максимально швидко, всього за 4 години, утворює високоміцне довговічне покриття, забезпечує комплексний захист деревини, допомагає зберегти її природний колір.
При покритті лаком дерев'яні вироби набувають більш благородного вигляду, ніж пофарбовані емаллю, але така обробка обходиться дорожче, для забезпечення захисного ефекту лак необхідно наносити в 2-3 шари.
Лазурі (лесуючі суміші)
Лазур – лакофарбовий матеріал, який поєднує функції ґрунтовки, просочення-антисептика та декоративного покриття з лесуючим ефектом. Лесуючими називають фарби, які створюють напівпрозоре покриття, підкреслюють малюнок деревини, не змінюють колір, як емалі, а підсилюють натуральний, надають додатковий відтінок, можуть створювати перламутрове сяйво. Покриття лазур’ю забезпечує брудо-, водовідштовхувальний ефект, захищає деревину від атмосферних впливів і сонячних променів, які викликають її прискорене старіння, від усіх видів біологічних уражень. Залежно від бренду, складу лазур забезпечує захист деревини до 5-8 років. Важлива перевага – економічна витрата, ці склади наносяться в 1 шар. Єдиний недолік лесуючих складів – низька стійкість до стирання, тому якщо планується фарбування тераси (підлог), дерев'яних сходинок, краще вибрати покриття з вищою зносостійкістю.
Масла для дерева
Масло, масло-віск – це суміші на натуральній основі (лляна олія, бджолиний віск), безбарвні або з пігментами для колерування. Вони покращують зовнішній вигляд деревини та забезпечують її комплексний захист, проникають вглиб і утворюють плівку на поверхні. Переваги масел для дерева:
- запобігають пересиханню та розтріскуванню деревини;
- мають водовідштовхувальний та пиловідштовхувальний ефект;
- зменшують знос – можна використовувати масло для тераси, дерев'яних настилів, підлог;
- забезпечують захист від гниття, цвілі, комах;
- підкреслюють колір і структуру дерева, надають легкий матовий блиск;
- за рахунок глибокого проникнення не відшаровуються, можна відновлювати захисне покриття локально та на всій площі без попередньої перешліфовки поверхні;
- це найекологічніші, безпечні для здоров'я суміші, можна обробляти ними дерев'яний посуд і дитячі іграшки.
Основний недолік – процес застосування досить трудомісткий, засіб втирається в поверхню, а після нанесення останнього шару її необхідно відполірувати. Ще один мінус: масла потребують оновлення частіше, ніж лакофарбові покриття.
Критерії вибору покриття
Основні фактори, які слід врахувати при виборі лакофарбового матеріалу:
- порода, сорт деревини. Якщо використана недорога деревина (наприклад, сосна), пиломатеріали з дефектами, краще купити фарбу для дерева типу емаль. А для цінних порід деревини з виразним малюнком, багатим кольором краще вибрати матеріали, які підкреслять їх природну красу – лак, лазур, масло;
- побажання щодо зовнішнього вигляду дерев'яної конструкції, кольору та фактури (матова, глянсова);
- умови експлуатації. Якщо існує високий ризик загоряння деревини, потрібно вибирати просочення, яке крім антисептиків містить антипірени. Для об'єктів, які піддаються впливу прямих сонячних променів, краще використовувати емалі або лаки на акриловій основі, для горизонтальних поверхонь, по яких ходять (настили, підлоги тераси, сходи) – яхтовий лак.
Процес фарбування
При виборі інструменту (валик, пензель для фарби або пульт) орієнтуйтеся на рекомендації виробника лакофарбового матеріалу, який будете використовувати, та на особливості об'єкта, який буде фарбуватися:
- пензлі різної ширини зручно використовувати, якщо потрібно пофарбувати віконні та дверні рами, лиштви, паркан-штакетник, грати, лавку з окремих рейок;
- малярний валик дозволяє за один прохід покрити фарбою ширшу смугу, зручний для нерівних, рельєфних поверхонь, виробів з дерева, прикрашених різьбленням;
- фарбопульт зручний для великих рівних поверхонь – фасаду, підлог, суцільного дощатого паркану.
Уважно вивчіть інструкцію на упаковці просочення, фарби, лаку. Захисну обробку антисептиком, фарбування деревини необхідно проводити в суху погоду при плюсовій температурі. Верхня та нижня межа діапазону температур, максимально допустима вологість повітря, при якій можливі роботи, залежать від конкретного матеріалу та наведені в інструкції. Обов'язково використовуйте засоби індивідуального захисту та дотримуйтесь заходів пожежної безпеки при роботі з алкідними сумішами!
Деякі суміші готові до застосування, їх необхідно тільки ретельно перемішати, інші (зазвичай антисептики) продаються у вигляді концентратів і вимагають розведення водою. Емалі, лаки можуть густіти в процесі зберігання, в таких випадках можна перед використанням додати трохи води або органічного розчинника, що відповідає за складом. Масло-віск підігрівається на водяній бані.
Техніка нанесення залежить від засобу та інструменту. Просочення-антисептики, ґрунтовки, масло при нанесенні необхідно втирати в поверхню. Декоративне покриття рівномірно розподіляється по поверхні. Ґрунтовка, просочення може наноситися в 1-2 прийоми, в залежності від всмоктувальної здатності деревини. Лазурі, як правило, наносяться в 1 шар, емалі – в 1-2 шари, масла – в 2-3, для лаків мінімальна кількість шарів – 2, максимальна – 4, чим більше шарів, тим темніше виходить покриття. Наступний шар можна наносити тільки після висихання попереднього. Орієнтуйтеся на інструкцію виробника, оскільки нанесення ЛФМ різних видів і брендів має свою специфіку.
Догляд та оновлення покриття
Пофарбовані дерев'яні поверхні потрібно оберігати від механічних пошкоджень, пил і павутиння обмітати за допомогою м'якої щітки, волоті, забруднення видаляти вологою ганчіркою, потім витирати насухо. Якщо в інструкції до лакофарбового матеріалу зазначено, що покриття з нього стійке до миючих розчинів, можна використовувати миючий засіб. Для поверхонь, оброблених маслом, рекомендоване переважно сухе прибирання, при появі забруднень можна використовувати добре віджату вологу ганчірку з мінімальним додаванням м'якого миючого засобу.
Суміші глибокого проникнення забезпечують до 25 років захисту без оновлення, захисно-декоративні покриття, які наносяться на поверхню, потрібно оновлювати частіше. Обробку дерева маслом рекомендується виконувати в середньому раз на 2 роки, на ділянках, де захисне покриття особливо активно стирається, можна виконувати локальне оновлення трохи частіше. Виробники фарб, лаків зазвичай вказують в інструкції гарантовану тривалість захисту. Але краще орієнтуватися на стан покриття – якщо воно починає тріскатися, відшаровуватися, значить, потребує оновлення.
Підсумки
Вуличні дерев'яні конструкції, деревина, з якої виготовлені елементи екстер'єру, вуличні меблі, альтанки, потребує захисту від атмосферних впливів, біологічних уражень. Захист деревини повинен бути комплексним, спочатку дерево необхідно обробити засобами глибокого проникнення, а потім нанести на поверхню декоративне покриття, яке поліпшить зовнішній вигляд дерев'яних виробів і захистить дерево від механічних пошкоджень, атмосферних впливів, а просочення – від вимивання. Існують також засоби, які дозволяють усунути наслідки поверхневого ураження дерева грибком, якщо захисна обробка не була виконана своєчасно.
У магазині Віста ви можете придбати все необхідне для захисної, захисно-декоративної обробки вуличних конструкцій з дерева – ґрунтовки, просочення, лаки та фарби для створення різних декоративних ефектів, а також інструменти для їх нанесення. Якщо у вас виникли питання або потрібна допомога в оформленні покупки, зателефонуйте нам або замовте зворотний дзвінок.